avrupa Gündem

Bir Avrupa ülkesinden euro atağı

Euro Grubu Başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donoho tarafından yapılan açıklamalarda Hırvatistan’ın gerekli kriterlerin yerine getirildiği ve ülkenin 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle euro para birimine geçebileceği bildirildi.

Euro Grubu Başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe Lüksemburg’da Avrupa Birliği üyesi ülkelerin gerçekleştirdiği Euro Grubu toplantısında yer aldı ve toplantı bitiminde açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada Donohoe, Hırvatistan ekonomisinin euroya katılmak için gerekli kriterleri yerine getirmesinden dolayı AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından hazırlanan raporları memnuniyetle karşıladıklarını belirterek “Euro Grubu olarak Hırvatistan’ın euro ailemizin 20’nci üyesi olmasını tavsiye ettik.” dedi.

Hırvatistan, 2023 başında euroya geçecek

Donohoe, söz konusu tavsiyenin yarın gerçekleştirilecek olup, Ekonomik ve Mali İşler Konseyi toplantısında resmen kabul edileceğini ifade ederek Hırvatistan’ın 1 Ocak 2023’ten itibaren euro para birimini kullanmaya başlayacaklarını belirtti.

Öte yandan ise Hırvatistan’ın bu hamlesiyle Euro Bölgesi’nin daha da güçleneceğinin altı çizildi.

Bu aşamadan sonra Hırvatistan’ın euroya geçişinin, gelecek hafta Brüksel’de yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde onaylanması bekleniyor.

Hırvatistan ile beraber 20 ülkenin para birimi olacak

Başlangıçta 11 ülkenin kullanıma başladığı euroya, 2001 yılında Yunanistan, 2007 yılında Slovenya, 2008’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Malta, 2009’da Slovakya, 2011 yılında Estonya, 2014 yılında Letonya ve 2015 yılında Litvanya’nın geçişiyle, Euro Bölgesi toplam 19 üyeye ulaşmıştı.

Leave a Reply