avrupa Gündem

Bir Avrupa ülkesi yabancı kişilerin yasal olarak çalışması için sunulan tasarıyı onayladı

İspanya hükümeti yabancı uyruklu kişilerin, ülkede yasal olarak çalışmasına kolaylık tanımak için sunulan göçmen yasa tasarısına onay verdi.

İspanya Göç Bakanı Jose Luis Escriva göçmen yasa tasarısına dair olan konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak, reform ile 2 yıl ya da daha fazla uzun süre ülkede yaşayan yabancıların yasal işgücü piyasasında “köprü görevi” göreceğini belirterek, ‘’ Rağbet gören mesleklerle ilgili eğitime izin verilecek’’ dedi. 

Escriva, değişikliğe gidilen konuda  yasal, güvenli ve organize göçü teşvik etmeyi hedeflediklerini ifade ederek, yasa tasarısıyla, 2 yıl veya daha uzun süredir ülkede yaşayan yabancı işçiler, talep gören sektörlerdeki işler için eğitim alabilecek ve geçici oturma izni alabilecekleri müjdesini verdi.

Diğer bir müjde ise, uluslararası öğrencilerin eğitimlerinin sonunda 3 yıl beklemeden İspanya’da çalışmaya başlayabilecek ve yabancı uyruklu öğrencilere haftada 30 saate kadar çalışma izni verilebilecek olması.

Söz konusu tasarının mevsimlik göçmen işçileri de kapsayacağı belirtilirken, daha öncesinde uygulanan prosedürlerin yavaş ve yetersiz olduğu bilgisi paylaşıldı.

Leave a Reply