avrupa Gündem

Belçika’nın çiçek halısı, 2 yıl aradan sonra yeniden sergilendi

Brüksel’de 1971’den beri iki yılda bir yapılan ve pandemi nedeniyle önlem amaçlı verilen aradan sonra “çiçek halı” tekrardan şehrin en ünlü meydanına serildi.

Brüksel’in dünyaca ünlü ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Grand Place Meydanı’nda yüzbinlerce çiçek kullanılarak hazırlanan yaklaşık 1700 metrekarelik halı, normalde iki yılda bir meydanın taş zemininde yer alıyor.

Fakat Kovid salgını nedeniyle 2020’de kaldırılan çiçek halı, bu yıl 50’nci yıl kutlamasıyla bir kez daha yerel halkın yanısıra kentte bulunan turistlerin beğenisine sunuldu.

1971’deki “Arabesk” temalı ilk deseninin yeni yorumuyla sunulacak olan çiçek halının, deseni Meksikalı ve Belçikalı iki tasarımcı tarafından hazırladı.

Bu yılki tasarımda Brüksel şehrine atıflar var

Brüksel Belediye Başkan Yardımcısı Delphine Houba, çiçek halının Brüksel’in simge organizasyonlarından biri olduğunu belirterek “Bu yılki tasarımda Brüksel şehrine atıflar var.” ifadesini kullandı.

Çiçek halının kullanımında tonlarca çiçek kullanıldığını ve yüzlerce gönüllünün görev aldığını belirten Başkan Houba, sabahın erken saatlerinden itibaren devam eden çalışmanın ardından tasarımın tamamlandığını ifade etti.

70 metre boy ve 24 metre ene sahip olan ve yapımında yüzbinlerce çiçek kullanılan çiçek halının rengarenk begonya, yıldız çiçeği, krizantem ve taflan gibi çiçekler Belçika’nın Flaman bölgesinden getirildiği belirtildi.

Brüksel’in merkezindeki Grand Place’ta bulunan çiçek halı 15 Ağustos’a kadar sergilenmesi planlanılıyor.

13 comments

Leave a Reply