avrupa Gündem

Belçikalı balıkçılar Kuzey Denizi’nden 65 ton çöp çıkardı

Uluslararası Çöp Balıkçılığı Projesi kapsamında Belçikalı balıkçılar bu yıl Kuzey Denizi’nden 65 ton çöp topladılar.

Belçikalı balıkçılar 65 ton balıkla geçen seneye kıyasla üç kat daha fazla çöpü karaya çıkardılar. 

Çöp balıkçılığı projesi 2004 yılından beri faaliyette olmasına rağmen Belçika’da 2016 yılından itibaren aktif olarak çalışılmaktadır. 

Belçikalı balıkçılar projenin ilk yıllarında limana 2 ton atık getirirken şimdilerde ise toplanan atık miktarı arttı ve 2020 yılına kadar Kuzey Denizi’nden yaklaşık 18 ton çöp çıkarıldı.

Bakan Van Quickenborne’a göre, her zaman iyileştirme için yer var: ‘Balıkçılarımızın Kuzey Denizimizi temiz tutmaya kararlı olduklarını gösteriyor. Ancak bu olumlu evrim, defne üzerinde durmamız gerektiği anlamına gelmez.’denizden 65 ton atık avlandı. Er ya da geç, akarsular, nehirler ve kanalizasyonlarla denizde çok fazla çöp bitiyor.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Amaç daha fazla balıkçıyı teşvik etmek.’’

Hem federal hükümet hem de Belçika’daki proje faaliyetlerinden sorumlu olan Gemi Sahipleri Ofisi, Çöp Balıkçılığı konusunda farkındalık yaratmak için ekstra çaba sarf etti. Böylelikle daha fazla balıkçıyı projeye katılmaya teşvik edilmesi hedefleniyor. Bunun yanı sıra ise, balıkçıların ne tür bir atık avladıklarını ve hangi limana teslim edeceklerini kolayca belirtebilecekleri bir uygulama geliştirildi. Armatörler Ofisi Müdür Yardımcısı Sander Meyns, “Amacımız, filonun çoğunluğunu kısa vadede, her deniz yolculuğu sırasında gemide sürekli olarak atık almaya ve doğru bir şekilde kaydetmeye motive etmektir.” dedi.

Leave a Reply