avrupa Türkiye

Belçika’da yaşayan gurbetçi kadınlar okuma yazma öğreniyor

Türkiye’de eğitim alma fırsatı bulamadan Belçika’da ikamet etmeye başlayan 60 yaş ve üzeri kadınlar, Türkçe okuma yazma kurslarına büyük bir hevesle katılım sağlıyorlar.

AA’nın haberinde yer alan bilgilere göre Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğinin düzenlediği kursların katılımcıları çoğunlukla küçük yaşlarda köylerinden evlilik nedeniyle Belçika’ya gelen, eşleri maden veya kömür ocaklarında çalışırken kendileri özveriyle çocuklarını büyüten kadınlardan oluştuğu ifade edildi.

Eylül ayından beri devam ediyor

Namur şehrinde kurslar için katılım sağlanması dair yapılan duyuruyu fark etmeleri üzerine okuma yazma kurslarına ilgi gösteren kadınlar, geçtiğimiz eylül ayından bu zamana kursa katılım sağlamaya devam ediyor.

Heyecan ve okuma yazma isteğiyle dolup taşan kadınlar, çocukları, torunları aradığında telefonda isimlerini, Türkiye’ye gittiklerinde tabelaları, toplu ulaşım ve hastanelerdeki yazıları okuyabilmek için sabırsızlanıyor.

‘’Özgüvenlerini yeniden kazandırmak ve gençlere rol model olmaları için okuma yazmayı öğretiyoruz.”

Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Neslihan Karataş Durmuş da Milli Eğitim Bakanlığının 1975’ten bu zamana Belçika’ya öğretmen atadığını ifade ederek, bu çerçeve dahilinde Türkçe okuma yazma kurslarının verildiğini vurguladı.

Okuma yazma bilmeyen kesimin büyük kısmının 60 yaş ve üzeri olduğunu, evlilik yoluyla Belçika’ya gelen, Türkiye’deyken eğitim alma fırsatı bulamayanlardan oluştuğunu belirten Durmuş, “Bu kadınlarımıza geçmişte yaşayamadıklarını yaşatmak, özgüvenlerini yeniden kazandırmak ve gençlere rol model olmaları için okuma yazmayı öğretiyoruz.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA