avrupa

Belçika’da uzman hemşirelere yıllık 2 bin 500 Euro prim verilecek

Vandenbroucke kabinesi, yoğun bakım hemşirelerinin 2023’ten itibaren yıllık brüt 2.500 prim alacağını açıkladı. 

Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke (Vooruit) bugün düzenlediği basın toplantısında yapmış olduğu açıklamalar da,” 2023 yılından itibaren her yıl eylül ayında tam zamanlı çalışan uzman hemşirelere brüt 2500 Euro prim vereceğiz. ” ifadesine yer verdi.

Kabineye göre bu konu, diğerlerinin yanı sıra yoğun bakım, acil durum veya kanser bölümlerinde çalışan yaklaşık 17.000 sağlık hizmeti sağlayıcısından oluşan bir grupla ilgilidir. Hükümet bunun için 45 milyon avro bütçe ayırıyor.

Cuma günü, federal hükümette yer alan konunun kararı için net bir sonuç verilmedi fakat zaten konu uzun zamandır gündemde yer alıyordu. 

Aralık ayı ortasında, Sağlık bakanı Frank Vandenbroucke (Vooruit), uzman hemşirelere daha fazla değer vermek istediğini açıklamış ve uzman hemşirelerin gündemde olduğunu daha öncesinden vurgulamıştı. Hem federal hem de Flaman hükümetlerinin 2020’de ulaştığı ve daha sonrasında  hala devam etmekte olan Korona krizinde olduğu ‘tarihi anlaşmaya’ atıfta bulunarak şu ifadelere yer verdi:

”Belli bir kıdeme sahip uzman hemşireler bu konuda biraz mutsuzdu. Bunlar aynı zamanda korona krizi nedeniyle çok zor dönemler geçiren insanlar, sadece yoğun bakımı düşünün. Hayal kırıklığına uğradılar ve bu konuda bir şeyler yapmak zorunda kaldık. Soğukta kaldılar.’’

Leave a Reply