avrupa Gündem

Belçika’da sıcak hava alarmı

Haziran ayı itibari ile kendini belli eden sıcak hava dalgası Batı Avrupa ülkelerinde sıcaklıkları rekor seviyelere çıkartarak olumsuz etkilere sebep olurken Belçika’da hava sıcaklığı 35 dereceyi buldu.

Yaz sezonu haziran ayının gelişiyle tam olarak hissedilmeye başlandı.

Batı Avrupa’da yer alan birçok ülkede ikinci dereceden önemli olan turuncu alarm verilirken sıcak hava dalgasının iklim değişikliğinin sonuçlarından biri olabileceğine, orman yangınları ve kuraklık sorunlarına etki edebileceği gerekçesi ile halka uyarılarda bulunuldu. 

Bazı ülkelerde ise sıcaklıklardan dolayı bazı etkinliklere kısıtlamalar getirilirken insanlar havadan en iyi şekilde yararlanmak için plajlara, parklara ve açık havuzlara akın etti.

Belçika’da haziran ayı içinde rekor seviye

Belçika’da da güneyden gelen sıcak dalgasıyla hava sıcaklıkları 35 dereceyi, bulurken, haziran ayı içinde rekor seviyelere ulaştı.

Meteoroloji yetkilileri tarafından özellikle ülkenin doğusunda yüksek sıcaklık nedeniyle hafta sonu turuncu kod alarma geçildiği ilan edildi.

Yetkililer tarafından sıcak havayla yüksek polen ve hava kirliliği seviyesi nedeniyle uyarılarda bulunuldu.

Ayrıca Belçika’nın okyanus kıyısında ise sıcaklıkların birkaç derece daha düşük olacağı bildirilirken birçok kişinin okyanus kıyısına gidecek olması nedeniyle tren seferlerinde artış yapıldı.

Leave a Reply