Uncategorized

Belçika’da insan ticareti,80 türk mağdur.

Bu sene Temmuz sonunda onlarca Filipinli ve Bangladeşli işçinin Kallo’daki kimya devi Borealis’in şantiyesinde bir (alt)yüklenici tarafından ekonomik olarak sömürüldüğünü bildirdiğinden beri, İşler bir türlü düze çıkamadı. Düşünülenden çok daha fazla mağdur olduğu ortaya çıktı. Hepsi geçici ‘insan ticareti mağduru’ statüsüne sahip oldular ve Antwerp şehri tarafından kabul edildiler.

Ama…

İyi haber de bu kadar, çünkü birçoğunun da oturma veya çalışma izni yok. Umutsuz bir durumdalar. Mağdurların bazıları bu statüyü zaten elde etti, ancak çoğunluğu hala alamadı. Mağdurların kaderini belirleyen Payoke’nin ofisi önünde Pazartesi günü, anlaşmak için çözüm talep ettiler.

PVDA/PTB partili Şah Babur Gülhan bu olayın kabul edilemediğini ve Belçika hükümetinin insan ve işçi haklarını önemseyip bu sorunu cözmesi gerektiğini belirtti.

Şah Babur Gülhan ””Bu insanlar hakları için harekete geçiyor. Gelirleri yok ve kiracı oldukları daireden çıkarılma tehlikesi yaşıyorlar. 2 aydır bu durumdalar ve artık bir çözüm yok. 75 Türk ve 17 Bangladeşli çalışan emekçiler şuan mağdur ve Belçika siyaseti buna sessiz,birilerinin zengin olması için insan hayatının bukadar ucuz olmaması gerekir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak ve Fotoğraf: Avrupa Haber

Leave a Reply