avrupa

Belçika’da ‘’Hayvan refahı konusu’’ imza kampanyası

Belçika’da son senelerde, müslümanların bayramı olan kurban bayramı kapsamında mağduriyet yaşadıkları konu olan ‘hayvan refahı konusu’ bölgesel bir yetkiye dönüştü.

2015 yılı itibariyle Belçika’nın Flaman ve Valonya Bölgelerinde geçici kesimhanelerde dini boyuta göre kesim yasağının getirilmesi bölgede yaşayan müslüman vatandaşlar için mağduriyet yaşamalarına sebep oluyor.

Flaman Bölgesi için 2019 Ocak ayında ve Valonya Bölgesi için ise Eylül 2019 tarihinde yürürlüğe giren bu yasalar kapsamında hem Belçikalı müslümanlar hem de Belçikalı yahudiler bir din özgürlüğü ihlali ile karşı karşıya kalmışlardır.

Hukuk mücadelesi devam ediyor

Belçika İslam Federasyonu (BİF) ve  Belçika İslam Koordinasyon Kurulu (CIB) kapsamındaki kurumlar ise birlikte bu süreci yakından takip etmiştir ve nihai durumu ile yasağa karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurmak suretiyle hukuk mücadelesine devam etmektedir.

İmza kampanyası başlatıldı

Son zamanlarda ise Belçika gündeminin yakından takip ettiği, helal kesimi yasaklayan bir yasa önerisi Brüksel parlamentosunun ilgilendiği konulardan biri oldu. Bu konu üzerine ise Belçikalı müslümanların yoğun ilgi gösterdiği bir imza kampanyası başlatıldı.

‘’Şimdi harekete geçme zamanı!’’

‘’Şimdi harekete geçme zamanı!’’ adlı kampanyaya 16 yaş üstü olan ve Belçika da ikamet eden herkesin katılım gösterebileceği belirtildi.

Din özgürlüğünün korunması için imzalayın ve paylaşın : www.CCLC.be

Leave a Reply