avrupa Dernekler

Belçika İslam Federasyonu depremde vefat edenler ve önden gidenler için anma programı düzenledi.

Belçika İslam Federasyonu-Maasmechelen.

BİF teşkilatı “Depremde vefat edenler ve önden gidenleri anma” programı düzenledi.

Programın açılışı ve yayın akışı tanıtımı Muhammed Yunus Kale tarafından yapıldı. Program Gent bölgesinden Hafızlık talebesi’nin Kur’an’ı-Kerim okumasıyla başladı ve akabinde İstiklal marşı toplu halde okundu.

Açılış konuşmasını yapan Maasmechelen bölge başkanı Kadir Turan, katılan bütün STK’lara ve bu programda emeği geçen hayır sevenlere teşekkür etti.

Katılımcılar arasında yer alan BİF Belçika başkanı Muhammed Ünal “boğazımızın düğümlendiği bir andayız, ateş düştüğü yeri yakar. Depremin olduğu günden yana devletimiz ve milletimiz el ele vererek STK’lar ile yardımlaşma gösterdi. İlk günden beri maddi manevi yardım gösterenler oldu,ileriye dönük önemli bir adım oldu birlik ve beraberliğimiz konusunda. Bütün halkımıza teşekkür ediyorum ilk günden beri yapılan yardımlaşmadan dolayı, ilk günden beri bütün STK’lar hep beraber birşey yapmaya çalıştık. Depremin olduğu ilk gün 1.000.000 Euro’luk yardımı Hasene derneği olarak yollamıştık. Yaptığımız herşey Allah’ın rızasını kazanmak için bir sebeptir vesiledir. Deprem bölgesinde kardeşlerimize birkere yardım ettik bitti demeyelim, çok büyük acımız var ve çok yardıma ihtiyacımız var. Hasene derneğimiz veya diğer derneklerle yardım etmeye devam edeceğiz. Hasene derneği olarak 20 milyon avro üzeri para topladık. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim etsin.” Diyerek konuşmasını tamamladı.

Önde gidenler programında büyük şair Sezai Karakoç ve Seyyid Abdülhakim Arvasi’nin hayat hikayelerinin belgeseli izletildi.

Fotoğrafta BTSF Nedim Koçaslan,Kadir Turan,Muhammed Ünal,İmam Fuat Coşkun,TKM Ahmet Cücük, Hikmet Yılmaz

Leave a Reply