avrupa Ekonomi

Belçika hükümeti gaz,elektrik ve akaryakıt indirim paketini açıkladı

Gaz ve elektrikte KDV indirimi, akaryakıt kontrolü ve yakıt tüketim vergisi indirimi: hükümet enerji anlaşmasına vardı.

Federal hükümet, yüksek enerji fiyatlarıyla mücadele konusunda bir anlaşmaya vardı. Örneğin Eylül ayı sonuna kadar elektrik ve gazın KDV’si yüzde 6’ya düşürülecek. Akaryakıt kullanıcıları için 200 Euro’luk bir çek olacak. Pompada, motorin ve benzin için tüketim vergileri Eylül ayına kadar litre başına 0,175 Euro düşürülecek.

Elektrik ve gazda KDV’de yüzde 21’den yüzde 6’ya geçici bir indirim yapılacak. Bu, elektrik için yürürlüğe girdi, gazdaki KDV indirimi Nisan ayından itibaren geçerli olacak. Önlem, Eylül ortasında yapılacak bir değerlendirmeyle 30 Eylül’e kadar sürecek. Uzatma olup olmayacağı fiyatların seviyesine bağlı olacaktır. Bu fiyatlar o zamana kadar düşerse, KDV avantajının bir kısmı, bir “akıllı KDV vergisi” yoluyla daha yüksek tüketim vergileri (örneğin, büyük şirketler için daha fazla veya elektrik için olduğundan daha fazla gaz için) ile reddedilecektir.
Ancak Flamanların yaklaşık üçte biri ve Valonların yarısı hala akaryakıtla ısınıyor ve bu fiyatlar da patladı. Bu kullanıcılar için 200 Euro’luk çek şeklinde bir ödenek olacaktır. 200 Euro, konut başına, yani adres başına tahsis edilir ve önceki 100 Euro’luk ısıtma primine ektir.

Dizel ve benzin için tüketim vergileri litre başına 0,175 Euro düşürüldü. 60 litrelik bir tank bu nedenle 10,5 avroya daha az mal olacak. Önlem bu hafta sonu yürürlüğe girecek ve Haziran ortasında değerlendirilecek. Litre başına 1,7 Euro’dan bir klik sistemi devreye giriyor. Bu, tüketim vergilerinin bu fiyat seviyesinden tekrar yükseleceği anlamına gelir.
CNG veya LPG dolduranlar için yukarıdaki tedbir elbette geçerli değil çünkü üzerlerinde ÖTV yok. Ancak doğalgazda KDV indiriminin bu fiyatlara etkisi olacaktır.
Uzatılmış sosyal oran 30 Eylül’e kadar uzatılacak. Bu, Eylül ortasında yeniden değerlendirilecek.
Tren biletlerinin fiyatları dondurulacak, böylece Haziran ayında planlı bir fiyat artışı yapılmayacak.
Ukrayna’daki savaş nedeniyle üretimi duran veya tedarik sorunu yaşayan şirketler için geçici işsizlik olasılığı 30 Haziran’a kadar uzatılacak.

Leave a Reply