avrupa

Belçika F-16’ları Hollanda üzerinde durdurdu

Belçika medyasında yer alan habere göre iki Belçikalı F-16, Hollanda hava sahasında Çin’den bir kargo uçağını ele geçirdi ve salı günü Liège havaalanına kadar eşlik etti. Liège Havaalanı sözcüsü Christian Delcourt tarafından yapılan açıklamada ise bunun sebebinin yanlış olduğu ortaya çıkan bir bomba ihbarı olduğunu ifade etti. 

İki F-16, Hollanda Hava Muharebe Komutanlığı’nın talebi üzerine salı akşamı havalandı. Savunma Bakanlığının yaptığı basın açıklamasında ise, kargo uçağının Hollanda hava sahasında ele geçirildiği ve normalde uçağın son varış noktası olan Liège’e kadar eşlik edildiği ifadeleri yer aldı.

Uçak Air China Cargo tarafından işletilirken, Liège Havaalanı sözcüsü, Boeing 777 için daha sonra yanlış olduğu ortaya çıkan bir bomba ihbarı olduğunu söyledi. 20 saatin ardından uçak Liege’e sorunsuz bir şekilde indi. 

Havaalanı sözcüsü, sosyal medyadaki diğer Çin uçaklarına yönelik tehdit söylentilerinin ardından havayolunun kendisinin duyuruyu yaptığını belirterek.” Federal yetkililer uçakta kapsamlı bir soruşturma yürütüyor ” dedi.