avrupa Ekonomi Gündem yardım kampanyaları

Belçika, Enerji Şirketlerinden 3,1 Milyar Avro Kriz Vergisi Toplayacak

Belçika, yüksek kar elde eden elektrik üreticileri ile fosil yakıt şirketlerinden toplam 3,1 milyar avroluk vergi toplayacak.

Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten, sosyal medya hesabından, enerji krizi nedeniyle ülkedeki elektrik üreticileri ve fosil yakıt firmalarından kriz katkısı alınmasına karar verildiğini bildirdi.

Ocak 2022 ile Haziran 2023 dönemindeki 18 ayda elektrik üretim sektörünün fazla karından 2,2 milyar vergi alınacağına işaret eden Van der Straeten, yüksek fiyatların devam etmesi halinde bu uygulamanın 6 ay daha uzatılacağını belirtti.

Van der Straeten, gaz ve petrol şirketlerinden de dayanışma katkısı olarak 900 milyon avro toplanacağına dikkati çekerek, “Enerji şirketlerinden toplam 3,1 milyar avro kriz katkısı alınacak.” ifadesini kullandı.

Belçika, yüksek kar elde eden elektrik üreticileri ile fosil yakıt şirketlerinden toplam 3,1 milyar avroluk vergi toplayacak.

Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten, sosyal medya hesabından, enerji krizi nedeniyle ülkedeki elektrik üreticileri ve fosil yakıt firmalarından kriz katkısı alınmasına karar verildiğini bildirdi.Ocak 2022 ile Haziran 2023 dönemindeki 18 ayda elektrik üretim sektörünün fazla karından 2,2 milyar vergi alınacağına işaret eden Van der Straeten, yüksek fiyatların devam etmesi halinde bu uygulamanın 6 ay daha uzatılacağını belirtti.Van der Straeten, gaz ve petrol şirketlerinden de dayanışma katkısı olarak 900 milyon avro toplanacağına dikkati çekerek, “Enerji şirketlerinden toplam 3,1 milyar avro kriz katkısı alınacak.” ifadesini kullandı.

Leave a Reply