Dünya Gündem

Başkanı Didier Houssin, “koronavirüs salgının bitmediği” konusunda uyarıda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 Acil Durum Komitesi Başkanı Didier Houssin, “koronavirüs salgının bitmediği” konusunda uyarıda bulundu.

Çin‘in Wuhan kentinde başlayan ve dünya çapında yayılım gösteren corona virüsü, tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor tüm dünyada vaka sayıları verilere göre toplam 523 milyonu aştı vefat sayısı ise 6.30 milyon civarında olduğu söyleniyor hepimiz çok zor ve uzun bir pandemi süreci geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz artık normal yaşama dönmek istiyoruz. Ancak henüz bitmiş değil. Dünyada etkisini göstermeye devam ediyor.

Houssin, Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında, salgına karşı “gardımızı düşürmenin zamanı değil” seklinde konuştu.

Bu konuda görüş birliği olduğunu hatırlatan Houssin, “Covid-19 pandemisi açısından durum bitmiş olmaktan çok uzak” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçtiğimiz ay sonu, “Covid-19 bu yıl bitebilir ve bu bizim için sonuncu olmalıdır.” demişti.

Virüsün geleceğine dair 3 senaryo

Ghebreyesus, virüsün evrimine dair 3 senaryo bulunduğunu belirtmişti: “En iyi senaryoda, bundan sonra güçlendirici aşı dozlarını gerekli kılmayacak şekilde az varyant görmüş olacağız. İkinci senaryoda virüsün evrim geçirmeye devam ettiğini, fakat aşılamalar sayesinde ağır hastalık oranının azaldığını görebiliriz. En kötü senaryoya göre ise bundan sonra virüsün daha şiddetli ve bulaşıcı varyantlarının çıktığını, bu yeni tehdide karşı hiçbir aşının işe yaramadığını görebiliriz.”

DSÖ önlemlerin hızlı kaldırılmaması konusunda uyarıyor…

Ülkelere Covid-19 önlemlerini çok hızlı bırakmama uyarısını yineleyen DSÖ takip ve test sisteminin rafa kaldırılmasının yeni varyantların daha kolay yayılmasının önünü açabileceği öngörüsünde bulunuyor.


13 comments

Leave a Reply