avrupa Türkiye

Avrupa’nın ‘en büyülü 10 adası’ listesinde Türkiye’den bir ada 2. sırada

Kuzey Marmara’nın gözde adalarından biri olan Bozcaada, The Guardian’ın listesinde en büyülü 10 adanın arasında 2. sırada yer aldı.

Son yıllara doğru sık sık yurt dışı basınında dünyanın en iyi adaları arasında ilk sıralarda gösterilen Bozcaada, bu kez de İngiliz gazetesi The Guardian’da, ‘Avrupa’nın en büyülü 10 adası’ listesinde zirveye yakın oynadı. Bozcaada bu listede kendine 2. sırada yer buldu.

Tavsiye edilen 10 adanın tenha sahillerine, huzurlu ve bozulmamış yapısına dikkat çekildi. Dikkatleri üzerine çeken ada; yanı sıra Türk ve Rum mirası açısından da zengin bir kültüre sahip olduğundan dolayı tatil sezonunda daha çok İstanbullular tarafından tercih edildiği anlatıldı.

Bozcaada’nın aynı zamanda bir liman kenti olduğuna dikkat çekilen haber metninde, tarih konularında önemli yere sahip olan Troya Savaşı’ndaki yerine de atıf yapılırken, cami ile Ortodoks kilisesinin bir arada uyum içerisinde olduğu belirtildi. 

Bozcaada, son yıllarda New York Times, Business Insider, New York Times Magazin ve Amerikan Forbes Dergisi tarafından da tavsiye edilmişti.

‘’Dış basında yer almak onur verici’’

Konuya dair açıklamalarda bulunan Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ise, Bozcaada’nın dış basında gündeme gelmesinin onur verici olduğunu belirttiği açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

‘’Kendi üzerime de sorumluluğu alarak, Bozcaadalılar olarak, adanın esnafı, yerel yöneticileri olarak Bozcaada’nın dışarıdan görülen marka değerini gerçekten yakalamamız gerekiyor. Bozcaada gerçekten sorunları da olan bir yer ancak marka değeri her zaman çok yüksek. Bu marka değerini yakalamamız gerekiyor.”

Zirvenin sahibi ise Porquerolles Adası

The Guardian’a göre Bozcaadda’nın ikinci sırada yer aldığı listede ise, Fransa’dan Porquerolles Adası zirvenin sahibi oldu.

Leave a Reply