avrupa Gündem

Avrupa’da son haftalarda maymun çiçeği vakaları üçe katlandı

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa bölgesinde maymun çiçeği virüsünün son 2 haftada yoğun bir şekilde artarak üçe katlandığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge’nin yapmış olduğu basın açıklamasında, örgütün Avrupa bölgesinde maymun çiçeği virüsünün dünya genelinde yayılmasında dair gelişmeler değerlendirildi.

Yapıla açıklama kapsamında Avrupa’nın maymun çiçeği salgınının merkezi olmayı sürdürdüğü belirtilerek, “15 Haziran itibarıyla DSÖ Avrupa bölgesinde 4 bin 500’ün üzerinde vaka tespit edildi. Son iki haftada vaka sayıları üçe katlandı.” ifadesi kullanıldı.

Avrupa’da virüsten kaynaklı kimse hayatını kaybetmedi

Kluge, şimdiye kadar vakaların yüzde 10’unun tedavi amaçlı hastaneye kaldırıldığını ve 1 kişinin ise yoğun bakıma alındığını belirterek şimdiye kadar bölgede maymun çiçeği bulaşan kimsenin yaşamını yitirmediğine dikkat çekti. 

‘’Acil ve birlik halinde tedbirler alınmalı’’

“Bu kadar hızlıca yayılan ve adeta her gün, daha önce etkilenmemiş yerlere ulaşan bir salgına karşı kayıtsız kalınmaması gerekiği uyarılarında bulunan Kluge, virüsün daha fazla yayılmasına karşı dünyanın acil ve birlik halinde tedbirler alması gerektiğini vurguladı.

Leave a Reply