avrupa Gündem

Avrupa’da sıcak hava dalgasına bağlı ölümler artışta

Sıcak hava dalgası nedeniyle en çok ölüm Portekiz ve İspanya’da kaydedildi. Fransa ve İngiltere’de de sıcaklığa bağlı ölümler yaşandı.

AA’da yer alan habere göre, Avrupa’da İspanya ve Portekiz başta olmak üzere ciddi oranda yükselen sıcak hava dalgasına bağlı çok sayıda hayatını kaybeden oldu.

Uluslararası basındaki haberlere kapsamında, Avrupa kıtasını birçok yerinde son günlerde sıcaklık dereceleri 40’ın üzerine çıktı.

Bu kapsamda İspanya, Portekiz ve Fransa’da sıcaklık nedeniyle alarm durumları yükseltilirken, yetkililer halka uyarılarda bulunuyor.

İspanya’da 678 kişi hayatını kaybetti

İspanya Meteoroloji Ajansınca (AEMET) yayımlanan verilere göre, ülkede son 10 günde 678 kişi yaz sıcakları nedeniyle hayatını kaybetti.

Portekiz’de 7-18 Temmuz’da 1065 kişi aynı nedenden yaşamını yitirdi. Böylece sadece iki Avrupa ülkesinde 10 günde 1700’den fazla kişi öldü.

Fransa’da ise dün Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya, Bretagne ve Occitanie bölgelerinde mesai sırasındaki iki can kaybının aşırı sıcaklarla bağlantılı olabileceği ifade edildi.

19 Temmuz’da sıcaklığın ilk kez 40 dereceyi aşarak ülke tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığı İngiltere’de ise yakın zamanlarda serinlemek amacıyla suya giren 13 kişi hayatını kaybetti.

One comment

Leave a Reply