avrupa Gündem

Avrupa’da havaalanlarında kaos yaşanıyor

Avrupa’da personel eksikliğinden kaynaklı havalimanlarında problemler yaşanıyor.

Avrupa ülkeleri genelindeki havaalanlarında personel sayısındaki eksiklerden dolayı İspanya, Belçika, İtalya, Portekiz, Almanya, Fransa ve Hollanda’daki havalimanlarında sorunlar yaşanıyor.

Pandemi döneminde bazı ülkelerden bazı ülkelere uçuşların durmasının ardından seyahatlerde artışa geçilmesi hedeflenirken personel kaynaklı problemler yaşanmaya başladı. 

Azalan vaka sayıları ve gevşetilen önlemler kapsamında uçuşlarda da toparlanma görülen havayollarında eksik personellerden dolayı birçok problemler ve grevlerle karşı karşıya geliniyor.

Birçok Avrupa ülkesinde hava yolu şirketleri personel kapsamında yaşadığı problemlerle mücadele içerisinde bulunurken son haftalar içerisinde grevler gerçekleştiriliyor. Bu grevler de uçuşlara engel olurken insanlar arasında daha da kaosa sebep oluyor. 

Londra, Amsterdam, Roma ve Frankfurt gibi şehirlerdeki büyük havalimanları uçuş iptalleri ve uzun yolcu kuyruklarıyla uğraşmak zorunda kalırken bu soruna çözüm bulunmaya çalışılıyor.

Almanya çözümü Türk işçilerinde buldu

Öte taraftan, Almanya bu soruna çözüm bulmaya yönelik havaalanlarında personel eksikliğinden dolayı Türkiye’den belli sayıda işçi alımına gidiyor.

Hükümet tarafından onaylanan karara göre ise hava yolu şirketlerinin Türkiye’den getirecekleri personele hızlı bir şekilde oturum ve çalışma izinleri vereceği belirtiliyor.

Leave a Reply