avrupa Gündem

Almanya’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda enerji tasarruf için yeni adım atıldı

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier muhtemel enerji sıkıntısına dikkat çekmek ve örnek davranış olabilmesi için Bellevue Sarayı’nın ışıklarının tasarruf amacıyla akşamları kapatılması emrini verdi

Almanya’da hükümet temsilcileri, enerji tasarrufu çerçevesinde uyarılarda bulunarak enerjinin idareli kullanılmasını tavsiyelerinde bulunuyor.

Kış aylarında kaloriferlerin ısı derecelerinin düşürülmesi, belli saatlerde sıcak suların kesilmesi, kapalı havuzların ya tamamen kapatılması ya da suyunun ısıtılmaması gibi çok farklı önlemler tartışılıyor.

Bellevue Sarayı’nın ışıkları kapatılacak

Bu kapsamda yapılan uyarılar dahilinde Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, yaklaşmakta olan enerji sıkıntısına dikkat çekmek ve örnek teşkil etmesi için başkent Berlin’deki resmi ikametgahı Bellevue Sarayı’nın ışıklarının tasarruf amacıyla akşamları kapatılması talimatında bulundu.

Minimum seviyeye de yanacak

Özellikle gerekli olmadığı sürece geceleri, sarayı aydınlatan ışıklar kapalı duracak ve dış alanın aydınlatılması ise güvenliği riske atmayacak şekilde minimum seviyede kalacak.

Daha önce de başta Berlin’in sembollerinden tarihi Brandenburg Kapısı olmak üzere, benzer yapıların gece ışıklandırmalarına kısıtlamalar getirilmişti..

Leave a Reply