avrupa Türkiye

Almanya havaalanı için Türkiye’den işçi alımı yapacak

Almanya’da havaalanlarında personel eksikliğinden dolayı 3 bin Türk işçi almaya hazırlanıyor.

Avrupa’da en çok Türk gurbetçinin yaşadığı ülke konumunda bulunan Almanya istihdamdaki personel eksikliğini Türkiye ile kapatmaya hazırlanıyor.

Koronavirüs pandemisinin ardından havayolu ulaşımında da diğer alanlarda olduğu gibi yoğunluklar yaşanmaya ve çok fazla çalışan eksikliğinin olması problemlere yol açtı.

Bild’de yer alan habere göre Almanya İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı bu problemi ortadan kaldırmak amacıyla birlikte yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

3 bin Türk işçi alınacak

Bu konuya ilişkin bir araya gelen ve istişarede bulunan bakanlar, ülke genelinde havaalanlarındaki 2-3 bin kişilik personel ihtiyacını Türk işçilerle kapatma kararı verdi.

Yapılan planlama kapsamında, temmuz ayından itibaren havaalanlarında istihdam edilecek işçiler için geçici statü uygulanacak.

Alınacak işçilerin sosyal hakları ve konaklama imkanları da Alman hükümeti tarafından karşılanacak.

Konaklama sağlanacak

Konuya dair açıklamalarda bulunan Almanya Çalışma Bakanı Hubertus Heil, “Federal hükümet, acilen ihtiyaç duyulan personelin yurtdışından geçici iş için Almanya’ya girmesine izin vermeyi planlıyor.” İfadesini kullandı.

Her türlü sosyal ayrımcılık ve sömürüyü önlemek istediklerinin altını çizen Heil, “İşverenler toplu ücret ödemeli ve sınırlı bir süre için makul bir konaklama sağlamalıdır.” şeklinde konuştu

Leave a Reply