Dünya

ABD’nin Texas eyaletinde ilkokula silahlı saldırı

ABD’nin Texas eyaletinde bulunan bir ilkokulda silahlı saldırı meydana geldi. Saldırıda 19’u çocuk olmak üzere 21 kişi hayatını kaybetti. Saldırganın kimliğinin ise 18 yaşında Salvodor Ramos olduğu açıklandı.

ABD’nin Texas eyaletindeki Uvalde ilçesinde yer alan Robb İlköğretim Okulu’na dün yerel saatle 11.32 sıralarında silahlı bir saldırı meydana gelmişti. Ülke polisi tarafından yapılan açıklamada can kayıp sayısının arttığı ifade edilirken 19’su çocuk olmak üzere 21 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. 

Texas Valisi Greg Abbott tarafından yapılan açıklamada ise ölü olarak ele geçirilen 18 yaşındaki saldırganın isminin Salvador Ramos olduğu ve Uvalde Lisesi’nde eğitim gördüğü açıklandı.  

Vali Abbott, gerçekleşen saldırıdaki saldırganın önce bir araçtan indiğini, okula girdiğini ve etrafa ateş açtığını söyledi. Olay esnası sırasında yakınlarda bulunan bir sınır polisinin hızlıca olay yerine intikal ettiği ve saldırganı vurarak öldürdüğü belirtildi. Olayda yaralananların hemen hastaneye kaldırıldığı ve 66 yaşındaki bir kadın ile 10 yaşındaki bir çocuğun durumunun ise oldukça ağır olduğu ifade edildi.

Saldırının meydana geldiği okulda 7-10 yaşları arasında yaklaşık 500 kayıtlı öğrenci bulunduğu öğrenildi.

Texsas tarihindeki en ölümcül saldırı

AA’da yer alan habere göre saldırının, Teksas tarihinde en ölümcül okul saldırısı olduğu ifade edilirken 2012’de 28 kişinin öldürüldüğü Connecticut’taki Sandy Hook ilkokulu saldırısından sonra ülkedeki ikinci büyük saldırı olduğu belirtiliyor.

Leave a Reply