Dünya Gündem

ABD’de 21 yaş altına satışı yasak

ABD Senatosundaki Cumhuriyetçi ve Demokrat vekiller, silah reformu yasa tasarısı konusunda ortak payda da birleşti.

ABD’de son haftalarda artışa geçen silahlı saldılar oldukça gündemde yer edinmeye başlamıştı. Bu konuya ilişkin çözüm yolu arayışında olan hükümet tarafından son zamanlarda silah kullanım ve satın alabilme yaşında değişikliğe gitme çağrısında bulunulmuş ve Temsilciler Meclisi ise hafta içinde silah düzenlemelerini içeren bir yasa tasarısını onaylamıştı.


Tasarının onaylanmasının ardından Cumhuriyetçi ve Demokrat toplam 20 senatörden oluşan iki partili grup, silah kontrolü konusunda ortak bir karara vardıklarını duyurdu.


21 Yaş altında olanlara silah almak yasak

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, ABD’de son haftalarda gündemden düşmeyen silah reformu tartışmaları konusunda prensipte anlaştıklarını duyurdu. Metni henüz yazılmayan tasarıda, kişilere psikolojik destek verilmesi, okullardaki güvenliğin artırılması, akli dengesi yerinde olmayan kişilerin silah almasının yasaklanması ve 21 yaşın altındaki kişilerin silah almasının kısıtlanması gibi maddeler yer alıyor.


Silah reformu tartışmaları

Temsilciler Meclisinin hafta içinde onayladığı başka bir silah reformu tasarısının ise Senatonun onayını alması beklenmiyor. ABD’de, 14 Mayıs’ta Buffalo’daki bir süpermarketteki ırkçı silahlı saldırıda 10 kişinin, 24 Mayıs’ta da Teksas’ın Uvalde kasabasındaki bir okuldaki saldırıda ise 19 öğrenci ve 2 öğretmenin öldürülmesinin ardından, “silah reformu” tartışmaları alevlenmişti.

Leave a Reply