Türkiye

ABD merkezli dergiden Türkiye’ye dair skandal manşet

NATO’ya üye olmak için başvuruda bulunan Finlandiya ve İsveç, Türkiye’nin terör olayları kapsamında verdiği tepkinin ardından ABD merkezli bir dergi tarafından  “Türkiye’yi NATO’dan atma vakti” manşetli bir haber yayımlandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın ardından gündeme gelen İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi olmak için geçtiğimiz günlerde resmi başvuruda bulundu. Fakat Rus tehdidi karşısında kendilerini korumaya almayı planlayan iki İskandinav ülkesi terör örgütü üyelerini ülkelerinde barındırdıkları  ve Türkiye’ye iade etmedikleri sebebiyle Türkiye’nin tepkisiyle karşı karşıya kaldılar.

Türkiye’ye dair karalama kampanyası başlatıldı

Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamalarda her iki ülkeden de terörle aralarındaki bağlantıdan ve kendi içlerinde çeliştiklerinden dolayı NATO’ya üyelik için evet demeyeceklerini belirtmişti.

Bu tepkinin üzerine ABD merkezli National Review dergisinde Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir manşet paylaşıldı. “Türkiye’yi NATO’dan atma vakti” başlıklı yazıda askeri ittifakın ikinci büyük ordusuyla ilgili karalama kampanyası başlatıldı.

Tepki çeken ifade “Türkiye’nin gitme vakti geldi” 

Paylaşılan haberin içeriğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ‘açık sözlü olunması gerektiği’ belirtilerek, “İsveç ve Finlandiya’yı barındıran ancak Türkiye’yi dışlayan bir NATO, Türkiye’yi içeren ancak İsveç ve Finlandiya’yı dışarıda tutan bir NATO’ya tercih edilir” şeklinde bir yazı yer adlı. Türkiye’nin açıkça hedef alındığı yazıda, dikkat çeken”Türkiye’nin gitme vakti geldi” ifadesi kullanıldı.

Biz NATO’yu güvensiz hale getirmeye evet demeyiz 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada net bir tavırla hayır diyeceklerinin altını çizerek  ‘’Biz NATO’yu güvensiz hale getirmeye evet demeyiz yolumuza bu şekilde devam edeceğiz.” diye konuşmuştu.

Leave a Reply