avrupa Gündem

Ethem kışlalı: T.C Brüksel büyükelçimiz, Belçika devletini ve resmi kurumlarını eleştirmiş!

İFTAR ve BELÇİKA DEVLETİ

Brüksel Büyükelçiliğince, Belçika’daki Türk kökenli basın mensuplarına iftar programı yapılmış. Çokta iyi yapmışlar, takdir etmek lazım. Gerçekleşen programda “T.C Brüksel büyükelçimiz, Belçika devletini ve resmi kurumlarını eleştirmiş!

Eleştiri de şuymuş”Belçika kurumları sizlere iftar programı neden yapmıyor ya da niçin yapmadı!”

Basın mensupları da yapılanlardan bahsedememişler saygıdan dolayı.. Onların yerine biz soralım ve cevap verelim.

Sayın büyükelçimizden ” bize niye iftar vermiyorlar” konusunu ve diğer sorunlarımızı bir basın bildirisi ya da resmi bir toplantı da dile getirmesini bekliyoruz. Haklarımızı vermeyenlere karşı savunursa çok daha faydalı olur. Sayın büyükelçimiz iyi inceletirse, Belçika siyasi parti, kurum ve politikacılarının bir çok defa iftar organizasyonu yaptıklarını da görecektir. (kendileri araştırtabilir)

Aynı Belçika devleti EMB( Belçika Müslümanları Temsil Kurumu) aracılığıyla resmiyeti kazanmış camilerde görev yapan imam ve müezzinlerin maaşlarını ödüyor.

(Yatsı namazlarını (gece vardiyası sayıyor) ve pazar günlerini extra ödüyor. Emlak vergilerinden muaf tutuyor. Elektrik, yakıt ve diğer masraflar için bütçe veriyor.

İslam dininin Belçika’da tanınması yıl dönümlerini kutluyor.

Acaba sayın büyükelçi “EMB” yi Türk kurumu mu sanıyor?

Birde şunları soralım;

T.C Belçika Büyükelçilik bünyesindeki Türk Diyanet Vakfı, tek kuruş hibe edip bir cami açmış mı,Belçika’da?

Belçikada açılan ve inşa edilen tüm camileri vatandaş yaptırıyor Türk Diyanet Vakfı kurumun da tapusunu” kendisine devretmeyen hiçbir camiye hizmet vermiyor!

İmam gönderiyorlar diye milyon euroluk camileri mülklerine alıyorlar! Faizli kredi kolaylığı sağlıyor olabilirler? Türk Diyanet Vakfı, Avrupa’da kendi bütçelerinden para harcayarak Avrupa’lı Türkler için tek bir cami bile açmış mıdır?

Ya da tapularını, hizmet vereceğiz diye vatandaştan aldıkları kaç tane caminin elektiriğini, suyunu ya da yıllık emlak vergisini ödemişlerdir!? Kimse Belçika devletinin ( devletimizin) bize sunduğu ve sunmaya devam ettiği hizmetleri örseleyemez buna büyükelçi de dahil!

Ethem Kışlalı

Leave a Reply