avrupa

2022 eurovisyon yarismasi birincisi Ukrayna oldu

İtalya’da bu yıl 66’ıncısı düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nı “Stefania” adlı şarkısıyla Ukrayna’yı temsil eden “Kaluş Orkestra” grubU birinci oldu.

Ukraynalı Kalush Orchestra adlı grup Stefania adlı şarkı ile Ukrayna’yı temsil ederek jüri ve seyirci tarafından toplamda 631 puan aldı. 2003’ten bu yana Eurovision’a katılan Ukrayna daha önce 2004 ve 2016’da birinci olmuştu.

ingiltere 2’inci, İspanya 3’üncü, İsveç 4’üncü, Sırbistan ise 5’inci oldu. Yarışmacı ülkeler arasından Almanya en düşük puanı alan ulke olarak finali tamamladı.

Toplamda 41 ülkenin katıldığı Eurovision’da 25 ülke finalde yarıştı. Finaldeki ülkeler arasında İtalya, Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Romanya, Sırbistan, İsviçre, İsveç, Norveç, İzlanda, Ukrayna, Litvanya, Moldova, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan, Polonya, Finlandiya, Estonya, Ermenistan ve Avustralya yerlerini aldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle, Avrupa Yayın Birliği (EBU) Rusya’nın Eurovision’a katılmasını yasakladı.

Leave a Reply