avrupa Ekonomi

1 ocak tarihinden itibaren Belçika’da neler değişiyor

Net maaşlar yılda en az 600 Euro artıyor.

1 Ocak’tan itibaren tüm Belçikalılar hem özel sektörde hem de kamu sektöründe net maaş artışını görecekler. Ayda en az net 50 Euro veya yılda net 600 Euro. Artışın, özel sektördeki bazı çalışanlar için de 1 Ocak’a denk gelen ve bu nedenle net ücretleri daha da artıracak olan otomatik ücret endekslemesi ile ilgisi yoktur.

Milyondan fazla çalışan için ücret endeksi


Bir milyondan fazla işçinin ücretleri yükselen enflasyona göre ayarlanıyor. 1 Ocak’ta ücretlerinin yüzde 11,08 oranında arttığını gören en büyük çalışan grubu, ortak komite 200’ün kapsamına giriyor. Yarım milyon kişi var. Bu ortak komite, BT çalışanlarını, aynı zamanda çağrı merkezi çalışanlarını veya geçici iş bulma bürolarındaki veya grafik endüstrisindeki beyaz yakalı çalışanları içerir.
Milyondan fazla çalışan için ücret endeksi
Bir milyondan fazla işçinin ücretleri yükselen enflasyona göre ayarlanıyor. 1 Ocak’ta ücretlerinin yüzde 11,08 oranında arttığını gören en büyük çalışan grubu, ortak komite 200’ün kapsamına giriyor. Yarım milyon kişi var. Bu ortak komite, BT çalışanlarını, aynı zamanda çağrı merkezi çalışanlarını veya geçici iş bulma bürolarındaki veya grafik endüstrisindeki beyaz yakalı çalışanları içerir.

Gıda endüstrisinden işçiler (yüzde 10,96), gıda ticareti (yüzde 11,08), üçüncü şahıslar için mal taşımacılığı (yüzde 10,96), uluslararası ticaret çalışanları (yüzde 11,19), konaklama sektörü (yüzde 10,964), sigorta çalışanları (yüzde 11,1905) . Bina yönetimi ve emlakçılar (yüzde 11,08), maaşlarının arttığını görüyor.

İçme suyu oranı biraz daha pahalı

Flaman Çevre Ajansı’nın (VMM) hesaplarına göre, 2023’te yıllık ortalama tüketime sahip ortalama bir aile, su faturasının içme suyu bileşeni için 2022’ye kıyasla yaklaşık 17 avro daha fazla ödeyecek. Hafif artış, VBB’nin bir parçası olan WaterRegulator’ın Aralık ayı sonunda onayladığı yeni içme suyu tarifelerinin sonucudur.

Benzinli veya dizel şirket arabaları ekstra vergilendiriliyor


Yılbaşı gecesi, şirket arabaları için avantajlı vergi kademeli olarak kaldırılması için start sinyali verildi. 1 Ocak 2023’ten itibaren satın alınan, kiralanan veya kiralanan plug-in hibritlerin benzin ve motorin maliyetleri hala en fazla yüzde 50 oranında vergiden düşülebilir. Maliye Bakanı Vincent Van Peteghem’in (CD&V) mümkün olduğunca çok sayıda elektrikli otomobili yola çıkarma planının ilk adımı.

Dizel ve benzin için vergi avantajı kademeli olarak kaldırılacaktır. 2026’dan itibaren vergi indirimi yalnızca sıfır emisyonlu araçlar için geçerli olacak. Ayrıca, yalnızca 1 Temmuz 2023 tarihinden sonra satın alınan şirket arabaları için CO2 dayanışma katkısı artacaktır. Bu artışın miktarı yakıt tipine ve otomobilin CO2 emisyonlarına bağlıdır.

Kapasite oranı elektrik faturasının bir kısmı için geçerlidir


1 Ocak’tan itibaren, Flaman hanelerinin elektrik faturasına kapasite tarifesi getirilecek. Bundan sonra faturanın bir kısmını en yüksek tüketimimiz belirleyecek. Flaman enerji düzenleyicisi Vreg, bu durumun çoğu aile için pek değişmeyeceğine dair güvence veriyor.

Somut olarak, faturanın yüzde 7’sini en yüksek tüketim veya elektrik şebekesinin ne kadar yüklü olduğu belirleyecek. Bu nedenle faturanın büyük çoğunluğu tüketime bağlı kalıyor.

Sosyal hakkı olanlar için ise hiçbir şey değişmeyecek ve kapasite oranı uygulanmayacaktır.

Proximus’ta yeni oran artışı


Proximus, 1 Ocak’tan itibaren hizmetlerinin büyük bir kısmının fiyatlarını artıracak. Telekom şirketine göre bunlar ortalama yüzde 4 ila 6’lık artışlar. Rakip Orange’da fiyatlar 15 Ocak’ta artacak.

Mektup ve koli göndermek daha pahalı oluyor


Posta şirketi bpost da 1 Ocak’tan itibaren bir dizi posta ücretini önemli ölçüde artıracak. Şirket, enflasyon, ücret endekslemeleri ve düşen posta hacimleri nedeniyle artan maliyetlere işaret ediyor.

Örneğin, pul yüzde 16,8 daha pahalı hale gelecek ve bugün tanesi 1,19 avrodan 1 Ocak’tan itibaren 1,39 avroya çıkacak.

Öncelik oranı, gelecek yılın başında yüzde 14,8 artarak madde başına 2,17 avroya çıkacak. Şimdi bir önceki damganın maliyeti 1,89 avro. Önceden on pul bulunan bir paket satın alan kişi, her biri için 2,14 avro ödüyor. 2017’ye kıyasla fiyat üç katına çıktı.

Paket gönderme ücreti de gelecek yılın başlarında artacak. Örneğin Mini Colis Küçük birim fiyatı (maks. 1 kilo) 4,60 Euro’dan 5,60 Euro’ya çıkacak. Uluslararası gönderiler yüzde 21’e kadar daha pahalı olacak.

Noter reformu


Noterlik işlemleri 1 Ocak’ta kapsamlı bir şekilde reformdan geçirecek. Satın alma belgesi ve kredi belgesi için sabit tutarların ve ücretlerdeki indirimin bir kombinasyonu, ortalama 232.500 Euro’luk bir evi 1.000 Euro’dan fazla daha ucuz hale getirmelidir. Federal Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne (Open Vld), bu şekilde bir ev satın almanın vakaların yüzde 98’inde daha ucuz olacağına inanıyor. Bu indirim yalnızca, alıcının da yaşayacağı, sahibi tarafından kullanılan konutun satın alınması için geçerli olacaktır.

Şarj istasyonları kurmak için azaltılmış vergi avantajı


Hem mal sahibi hem de kiracı olan gerçek kişiler için vergi avantajı, 1 Ocak 2023’te yüzde 45’ten yüzde 30’a ve 1 Ocak 2024’te yüzde 15’e düşecek. Vergi indiriminin sağlanabileceği miktar, şarj istasyonu ve vergi mükellefi başına 1.500 Euro ile sınırlıdır. Şarj istasyonu da “akıllı” olmalıdır ve yalnızca yeşil elektrik kullanabilir.

Şirketler ayrıca artan bir yatırım kesintisi yoluyla şarj istasyonları kurmaya teşvik ediliyor. Onlar için, yardım 1 Ocak 2023’te yüzde 200’den yüzde 150’ye düşürülecek. Şarj altyapıları, günün bir bölümünde diğer kullanıcılar tarafından da erişilebilir olmalıdır.

Elektrik ve doğalgazda sosyal tarifeler artıyor


Elektrik ve doğal gaz için sosyal tarifeler 1 Ocak’ta artacak. Elektriğe ortalama yüzde 7,8, doğalgaza yüzde 9,7 zam yapılacak. Bu, federal enerji düzenleyicisi CREG’den alınan verilerden açıkça görülmektedir. Elektrik için sosyal tarife, KDV dahil kilovat saat başına 28.579 sente çıkacak. Doğal gaz için sosyal oran, KDV dahil kilovat saat başına 3.729 sent olacak.

Güneş panelleri için prim yarıya indirildi


Flandre’de bir çatıya güneş panelleri kuranların primi 2023’te yarıya indirilerek maksimum 750 avro olacak. Prim, güneş panellerinin kendi gücüne göre hesaplanır . Maksimum 4 kWp’ye kadar kurulumlar için kilovat tepe noktası (kWp) başına 150 Euro ve 4 ile 6 kWp arasında kWp başına ek 75 Euro tutarındadır. Bu da maksimum 750 Euro’ya tekabül ediyor. Prim ayrıca faturalarda belirtilen KDV dahil yatırım maliyetlerinin yüzde 40’ı ile sınırlıdır.

2024’te prim normalde tekrar yarıya indirilecek, 2025’ten itibaren ise ortadan kalkacak. Prim için sayılan tesisatın muayene tarihidir. Şebeke operatörü Fluvius’tan talep edilmelidir.

Ve ardından portföyünüzde hissetmeyeceğiniz, ancak 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek bir dizi değişiklik var:

-Artık platformlarda sigara içmek yasak
1 Ocak’tan itibaren Belçika’daki 550 tren istasyonunun tamamında genel sigara yasağı uygulanacak. Bu yasak aynı zamanda açık havada da geçerlidir: bu nedenle artık platformda sigara ve elektronik sigaraya izin verilmemektedir.

Somut olarak, tüm kül tablaları platformlardan kaldırılacak ve yasak levhaları konulacaktır. Yasağı ihlal edenler en az 50 avro para cezası alma riskiyle karşı karşıya.

-Karnaval atlıkarıncalarında artık midilli veya at yok
1 Ocak 2023’ten itibaren panayırlarda ve ilgili etkinliklerde midilliler, atlar artık kullanılamayacak. Buna Hayvanları Koruma Bakanı Ben Weyts (N-VA) karar verdi. Bu modası geçmiş uygulamaya son vermek için Weyts, 2020’de bir yok etme politikası geliştirdi. Panayır midilli sahiplerine 31 Aralık 2022 tarihine kadar geçiş süresi verilmiş ve hayvanların refahını garanti altına alacak bir tazminat programı sağlanmıştır.

Uzun süreli hasta olanlara sorumluluk devri başladı
Nispeten fazla sayıda uzun süreli çalışanı olan şirketler, 1 Ocak’tan itibaren mali yaptırım alabilir. Uzun süreli hasta olanlar, çok ısrar ettikten sonra yeniden entegrasyon sürecinde işbirliği yapmayı reddetmeye devam ederlerse, yardımlarının yüzde 2,5’ini kaybederler. Yeni önlemler, federal sağlık bakanı Frank Vandenbroucke’nin (Vooruit) ‘İşe Dönüş’ planının bir parçası.

Yeni ev sahiplerine enerji tasarruflu yenilemeler yapmaları için beş yıl veriliriyor
1 Ocak 2023’ten itibaren bir ev veya apartman dairesi satın alan herkesin, evin EPC D etiketine sahip olması için beş yılı olacaktır. Bir enerji performans sertifikası veya EPC, bir binanın enerji açısından ne kadar verimli olduğunu gösterir.

Plan, 2023’ten itibaren binaları kademeli olarak en iyi etiket olan A’ya yükseltmeye başlayacak. Ve hala yapılması gereken işler var: Belçika’daki ortalama bir evin şu anda bir enerji etiketi D. Bu nedenle, E veya E etiketli evlerin yeni sahipleri F yenilemek zorunda kalacak. Beş yıllık süre, senedin ifasıyla başlar. En azından D etiketi olan yenileme hedefini zamanında karşılayamazsanız, 500 ila 200.000 Euro para cezası riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Babalar ve eşler için doğum izni 20 güne çıkarıldı
1 Ocak 2023 tarihinden itibaren gerçekleşen doğumlarda baba ve eşlerin doğum izni on beş günden yirmi güne çıkarılacak. Eskiden babalık izni olarak bilinen doğum izni hakkı, çocuğu doğuran anne olmayan ancak çocukla yasal bir ebeveynlik ilişkisi olan, yani baba veya eş-çalışan için geçerlidir.

Her işçi, çalışma şekli ne olursa olsun, doğum tarihinden itibaren dört ay içinde yirmi gün süreyle işe gitmeme hakkına sahiptir. Doğum izninin ilk üç günü boyunca çalışan, maaşının tamamını, masrafları işverenine ait . Ardından, sağlık sigortası fonları tarafından bir yardım verilir: bu yardımın miktarı, kaybedilen brüt maaşın yüzde 82’si olarak belirlenir. İkiz veya çoklu doğumlarda doğum izni sadece bir kez verilir.

Aile hekimi ile konsültasyon 30 avroya çıkıyor (ancak bunu ödemiyorsunuz)
Aile hekimi ve belirli uzmanlarla konsültasyon ücreti 1 Ocak 2023’ten itibaren 30 avroya çıkarılacaktır. Doktorlar ve sağlık sigortası fonları bu konuda anlaşmışlardır. Bir yandan bu, endekslemenin hesaplanmasıyla ilgili olmakla birlikte, aynı zamanda pratisyen hekimler için olan da dahil olmak üzere, en düşük danışma ücretlerinin kısmen yükseltilmesiyle ilgilidir. Ancak hasta için değişen bir şey yok. Katkı payı, GBL olan hastalar için 4 avro, olmayan hastalar için 6 avro ve geliri düşük kabul edilen aileler için oran 1 avro olarak değişmeden kaldı. Ek ödeme, uzmanlar için de aynı kalır: tercihli olmayan oranlar için 12 avro ve tercihli oranı olan hastalar için 3 avro.

Kaynak: Avrupa Haber

Leave a Reply